Współuzależnienie
Alkohol powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia, ale również wyrządza wiele problemów w życiu codziennym. Zachowanie alkoholika zmienia się wpływem trunków. Bliscy osoby uzależnionej, czyli przykładowo dzieci, partnerzy stale przebywając w tej sytuacji, doznają współuzależnienia.
Czym jest współuzależnienie?
Współuzależnienie dotyczy rodzin, w których nadmierne spożywanie alkoholu przez członka rodziny jest przyczyną destabilizacji funkcjonowania jego najbliższych. Nałóg staje się tematem tabu. Problem alkoholizmu jednego domownika staje się normą, do której przyzwyczajają się wszyscy członkowie rodziny. Pojawia się specyficzny schemat dnia, który jest warunkowany alkoholem i humorem alkoholika.
Objawy współuzależnienia
- ukrywanie trudnej sytuacji rodzinnej przed bliskimi
- brak koncentracji w pracy
- wahania nastroju
- koncentrowanie się wokół używki i uzależnionego
- ciągłe i nieskuteczne kontrole uzależnionego
- stany depresyjne, apatia
- kłopoty ze snem
- sięganie po używki
- zaakceptowanie obecnej sytuacji
Terapia współuzależnień
Osoba współuzależniona może skorzystać z pomocy w ośrodku uzależnień. Terapia współuzależnień pomaga bliskim osoby uzależnionej. Pacjent dowie się jak spojrzeć na trudną sytuację życiową z dystansem oraz jak rozwiązywać narastające problemy. Zdobędzie kompleksową wiedzę na temat alkoholizmu oraz zachowania osoby uzależnionej. W rezultacie dowie się jak wspierać i rozmawiać z alkoholikiem.