Jak alkohol wpływa na codzienne życie?
Już mała dawka alkoholu powoduje zmianę w zachowaniu i samopoczuciu. Wystarczy jeden wieczór z większą ilością alkoholu, aby odczuć skutki następnego dnia. Ból głowy, brak apetytu czy nudności to efekty popularnego kaca. Jednak objawy te przechodzą po kilku lub kilkunastu godzinach.
Znacznie inaczej reaguje nasz organizm, gdy alkohol znajduje się w nim od dłuższego czasu. Długotrwałe picie powoduje wiele schorzeń w organizmie oraz zaburzeń psychicznych. Niekontrolowane spożywanie alkoholu może prowadzić do alkoholizmu, a najgorszą konsekwencją uzależnienia jest śmierć.
Skutki krótkotrwałego spożywania alkoholu
Okazjonalna lampka wina, wyjście na piwo z przyjacielem czy kilka kieliszków na imprezie nie jest niczym złym. Nasz organizm jest w stanie przetrawić niewielką ilość alkoholu bez trwałych konsekwencji. Każdy z nas jest inny, dlatego możemy odczuwać różne objawy niż osoba, z którą piliśmy alkohol. Czynniki, które na to wpływają to między innymi: wiek, masa ciała czy płeć. Negatywne oznaki sporadycznego spożywania alkoholu są odwracalne i występują przez krótki okres czasu.
Objawy krótkotrwałego picia alkoholu to przykładowo:
- zmiany nastrojów
- rozwolnienie
- wymioty
- spadek ciśnienia
- niska temperatura ciała
- ból i zawroty głowy
- odwodnienie
- problem z pamięcią i koncentracją
- utrata przytomności
- zaburzenia koordynacji ruchowej
Efekty długotrwałego picia alkoholu
Alkoholizm rozwija się etapowo i uaktywnia inne schorzenia zdrowotne zarówno w ciele jak i mózgu. Konsekwencje, jakie wyrządza alkohol, są nieodwracalne, jeśli alkohol spożywany jest systematycznie w gigantycznych ilościach.
Jak alkoholizm wpływa na psychikę człowieka?
Alkohol działa rozluźniająco oraz sprawia, że zapominamy o problemach. W konsekwencji poprawia nasze samopoczucie. Ten chwilowy stan powoduje, że zapominamy o troskach tylko na jakiś czas. Ludzie, chcąc przedłużyć dobry nastrój, sięgają po napoje alkoholowe coraz częściej. Tolerancja alkoholowa zwiększa się w ich organizmie, a dawne dawki nie działają jak kiedyś, więc zwiększają ilość trunków. Takie zachowanie może doprowadzić do uzależnienia, a nieumiarkowane picie alkoholu negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu.
Psychiczne skutki nadużywania alkoholu
Alkoholizm zwiększa ryzyko pojawieniu się zaburzeń psychicznych. Jednak dolegliwości emocjonalne powodują częstsze popadanie w chorobę alkoholową.
Zaburzenia psychiczne przejawiające się z alkoholizmem to, między innymi:
- zaburzenia pamięci i logicznego
- myślenia
- kłopoty z koncentracją
- apatia
- agresja i wahania nastroju
- stany lękowe
- depresja
- choroba afektywna dwubiegunowa
- schizofrenia
- problemy ze snu
Skutki alkoholizmu na zdrowie
Choroba alkoholowa powoduje wiele problemów zdrowotnych. Ogromne ilości powodują nieodwracające konsekwencje w funkcjonowaniu całego ciała.
Choroby występujące przy alkoholizmie:
- Nadciśnienie
- Udar
- Arytmia serca
- Uszkodzenia mózgu
- Marskość wątroby
- Nowotwory:
- przełyku
- jamy ustnej
- krtani
- piersi
- wątroby
- jelita grubego