Pytania na terapii alkoholowej
Bardzo dużo osób przed zgłoszeniem się po pomoc w związku ze swoim uzależnieniem ma bardzo dużo obaw. Ludzie martwią się o to, o co będą pytani, jakie zadania zostaną przed nimi postawione i co ogólnie czekać ich będzie za zamkniętymi drzwiami prywatnego ośrodka. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ człowiek z reguły (w mniejszym lub większym stopniu) boi się tego, co nieznane.
Pierwszą myślą w głowie takich osób jest najczęściej: o co będą pytać na terapii alkoholowej?
Jest oczywiście kilka kwestii, które poruszane są zawsze. Podstawowe pytania na terapii do osoby uzależnionej:
- ile masz lat?
- jaka jest Twoja historia zdrowia?
- od kiedy spożywasz alkohol?
- czy w Twojej rodzinie ktoś chorował na alkoholizm?
- jak często pijesz alkohol?
Te pytania nie są trudne, jednak odpowiedzi mogą być zaburzone przez mechanizmy choroby alkoholowej, z czego każdy profesjonalny terapeuta uzależnień zdaje sobie sprawę. Przeczytaj nasz artykuł: Jak przestać pić?
Indywidualizm choroby
Każdy człowiek jest inny, miał inne życie, doświadczenia, przeżycia, dzieciństwo. Każdy ma inny charakter i temperament. Z tego względu pozostałe pytania na terapii alkoholowej będą zależne od osoby.
W Ośrodkach leczenia alkoholizmu o profesjonalnym podejściu każdy pacjent traktowany jest indywidualnie. Metody terapii są dostosowane do jego potrzeb.
Co będzie na terapii uzależnień?
Terapia polega na poznaniu siebie w szerokim kontekście. Proces terapeutyczny zawiera w sobie psychoedukację oraz psychoterapię.
Nauka o tym co dzieje się w alkoholiku jest dla niego samego bardzo ważna, aby w pełni zrozumieć swoje zachowania, mechanizmy choroby. Dzięki temu łatwiej jest wybaczyć sobie pewne rzeczy i zaakceptować chorobę.
Osoba uzależniona ma także zaburzoną sferę emocjonalną. Na terapii chory konfrontuje się ze swoimi uczuciami, uczy się jak je wyrażać i przeżywać.