Alkohol jest substancją, która wpływa w sposób psychoaktywny na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Po jego zażyciu ludzie mają inne myślenie, zachowanie i humor. Ponieważ po wypiciu alkoholu można się rozluźnić (ale także wpaść w nieuzasadniony gniew) wiele osób chętnie po niego sięga. Jakie jeszcze są przyczyny?

Kultura w naszym kraju bardzo mocno oddziałuje na ludzi, także młodych. Na wszelkich imprezach, czy to towarzyskich, czy świątecznych pojawia się alkohol. Urodziny, imieniny, dzień kobiet - każda okazja jest odpowiednia do wypicia alkoholu, którym też bardzo często ludzie się obdarowują.

Bardzo często zdarza się też tak, że ciężko pójść gdziekolwiek na spotkanie towarzyskie, aby ktoś nie namawiał do picia. W naszym kraju trzeba mieć solidny powód, aby odmówić kieliszka czy piwa. Każdy z nas pewnie spotkał się z namawianiem do wspólnego spożywania alkoholu.

Skoro zainteresował Cię temat, dlaczego ludzie piją alkohol, może zaciekawi Cię także: Dlaczego warto NIE pić alkoholu?

Emocje i uczucia a alkohol

Alkohol, jak już wyżej wspominaliśmy, wpływa na układ nerwowy i zmienia myślenie, a także zachowanie. Ludzie spożywają alkohol z wielu powodów. Między innymi:

  • z potrzeby zapanowania nad swoimi emocjami, uczuciami i nastrojem - aby go polepszyć, by czuć się lepiej,
  • aby poczuć się luźniej, swobodniej, dzięki czemu można przestać się bać, wstydzić,
  • by być bardziej odważnym, bardziej towarzyskim czy bardziej pociągającym,
  • z powodu niskiej samooceny,
  • ludzie nie mogą sobie poradzić z różnymi wydarzeniami w życiu.

Przeczytaj także: Przyczyny i skutki spożywania alkoholu przez młodzież.

Nadużywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia

Kultura picia alkoholu i to, że jest to uważane za coś całkiem normalnego, może przerodzić się w poważny problem. Leczenie uzależnień Kraków może stać się w przyszłości koniecznością. Większość osób potrafi zachować umiar, jednak bardzo dużo ludzi traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu. Z każdym razem spożywa go więcej i zaczyna robić to częściej co przeradza się w poważne uzależnienie, którego nie można lekceważyć, gdyż jest to choroba śmiertelna!

Warto przeczytać