Alkoholizm leczenie
Czym jest alkoholizm?
Nie ulega już wątpliwości, że alkoholizm jest chorobą pierwotną. W prostych słowach powoduje powstanie wielu innych chorób, zarówno somatycznych jak i psychicznych. Zapisana została w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 i jest ona śmiertelna.
Choroba alkoholowa polega na tym, że osoba uzależniona nie ma kontroli nad spożywaniem napojów wysokoprocentowych. Nie ma wpływu na ilość wypitego alkoholu, a także na to, z kim i w jakich okolicznościach to robi. Nawet mimo tego, iż doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to szkodliwe. Jedynym sposobem na zażegnanie problemu jest leczenie alkoholizmu w odpowiednich do tego celu ośrodkach czy szpitalach.
Charakterystyka choroby alkoholowej
Samodzielne leczenie alkoholizmu najczęściej kończy się niepowodzeniem. Wpływ na to, ma wiele czynników. Czym więc charakteryzuje się alkoholizm i dlaczego leczenie alkoholizmu jest koniecznie?
- Jest to choroba nieuleczalna i śmiertelna.
- Każdy, kto spożywa alkohol, znajduje się w grupie ryzyka. Niezależnie od płci, wieku, statusu społecznego, wykształcenia.
- Przyczynia się do zmian strukturalnych i chemicznych w mózgu.
- Następuje uszkodzenie neuronów i struktur nerwowych.
- Wiele zmian i skutków powstałych przez chorobę alkoholową są nieodwracalne.
Aby zatrzymać rozwijanie się tej pierwotnej choroby jest abstynencja i leczenie alkoholizmu.
Sprawdź jak alkoholizm, wpływa na Twoje codzienne życie.
Jak wygląda leczenie alkoholizmu?
Alkoholizm leczenie jest długim i wymagającym procesem. Aby skutecznie leczyć chorobę alkoholową najlepiej zgłosić się do prywatnego ośrodka odwykowego, w którym przeprowadza się profesjonalną terapię alkoholową. W zależności od miejsca leczenie może się różnić, jednak cel pozostaje ten sam.
Aby wyleczyć alkoholizm należy przede wszystkim pogodzić się, zaakceptować i uznać, że się jest chorym. Każdy, kto czuje się bezsilny wobec spożywania może, a nawet powinien poddać się terapii.
Etapy leczenia alkoholizmu:
- wywiad medyczny,
- badania,
- detoks,
- psychoterapia,
- uzupełnianie wiedzy na temat choroby,
- grupy wsparcia - mitingi AA oraz konsultacje.
Jakie są objawy choroby alkoholowej?
- Poczucie, że "muszę się napić". Niepohamowana chęć, wielkie pragnienie spożycia napoju wysokoprocentowego.
- Brak kontroli po wypiciu. Brak zahamowań w ilości spożywanego alkoholu, a także brak wpływu na to, z kim, gdzie i kiedy się to robi.
- Objawy odstawienne - tak zwany zespół abstynencyjny.
- Zwiększenie tolerancji na substancję i przyjmowanie coraz większych "dawek" z takim samym efektem.
- Zaniedbywanie obowiązków, relacji i hobby.
- Koncentracja całego życia wokół alkoholu.
- Nie zaprzestanie spożywania pomimo ewidentnych kłopotów i szkodliwych następstw.
Jeżeli minimum 3 z powyższych objawów dotyczą Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, bardzo możliwe jest wystąpienie uzależnienia i wymagane leczenie alkoholizmu.