Leczenie alkoholizmu

Tobie także może się udać! Prowadź trzeźwe i szczęśliwe życie.

Jak alkohol wpływa na codzienne życie?Skutki alkoholizmu

Już mała dawka alkoholu powoduje zmianę w zachowaniu i samopoczuciu. Wystarczy jeden wieczór z większą ilością alkoholu, aby odczuć skutki następnego dnia. Ból głowy, brak apetytu czy nudności to efekty popularnego kaca. Jednak objawy te przechodzą po kilku lub kilkunastu godzinach.

Znacznie inaczej reaguje nasz organizm, gdy alkohol znajduje się w nim od dłuższego czasu. Długotrwałe picie powoduje wiele schorzeń w organizmie oraz zaburzeń psychicznych. Niekontrolowane spożywanie alkoholu może prowadzić do alkoholizmu, a najgorszą konsekwencją uzależnienia jest śmierć.

Skutki krótkotrwałego spożywania alkoholu

Okazjonalna lampka wina, wyjście na piwo z przyjacielem czy kilka kieliszków na imprezie nie jest niczym złym. Nasz organizm jest w stanie przetrawić niewielką ilość alkoholu bez trwałych konsekwencji. Każdy z nas jest inny, dlatego możemy odczuwać różne objawy niż osoba, z którą piliśmy alkohol. Czynniki, które na to wpływają to między innymi: wiek, masa ciała czy płeć. Negatywne oznaki sporadycznego spożywania alkoholu są odwracalne i występują przez krótki okres czasu. 

Objawy krótkotrwałego picia alkoholu to przykładowo: 

Efekty długotrwałego picia alkoholu

Alkoholizm rozwija się etapowo i uaktywnia inne schorzenia zdrowotne zarówno w ciele jak i mózgu. Konsekwencje, jakie wyrządza alkohol, są nieodwracalne, jeśli alkohol spożywany jest systematycznie w gigantycznych ilościach.

Jak alkoholizm wpływa na psychikę człowieka?

Skutki alkoholu-psychikaAlkohol działa rozluźniająco oraz sprawia, że zapominamy o problemach. W konsekwencji poprawia nasze samopoczucie. Ten chwilowy stan powoduje, że zapominamy o troskach tylko na jakiś czas. Ludzie, chcąc przedłużyć dobry nastrój, sięgają po napoje alkoholowe coraz częściej. Tolerancja alkoholowa zwiększa się w ich organizmie, a dawne dawki nie działają jak kiedyś, więc zwiększają ilość trunków. Takie zachowanie może doprowadzić do uzależnienia, a nieumiarkowane picie alkoholu negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Psychiczne skutki nadużywania alkoholu 

Alkoholizm zwiększa ryzyko pojawieniu się zaburzeń psychicznych. Jednak dolegliwości emocjonalne powodują częstsze popadanie w chorobę alkoholową. 

Zaburzenia psychiczne przejawiające się z alkoholizmem to, między innymi:

Skutki alkoholizmu na zdrowie

Organizm człowiekaChoroba alkoholowa powoduje wiele problemów zdrowotnych. Ogromne ilości powodują nieodwracające konsekwencje w funkcjonowaniu całego ciała.

Choroby występujące przy alkoholizmie: 

Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go.
Seneka